Denna text är äldre än 5 år och kan innehålla inaktuell information.
SKB:s program för forskning, utveckling och demonstration får grönt ljus
Regeringen har godkänt SKB:s senaste program för forskning och utveckling, Fud 2016, som remissbehandlats sedan hösten 2016.
Vart tredje år redovisar SKB sina planer för den fortsatta forskningen och teknikutvecklingen i en särskild rapport, som förkortas Fud efter forskning, utveckling och demonstration. Den senaste versionen lämnades in i september 2016 och ger en bild av helheten för slutförvaring och avveckling samt beskriver i mer detalj planerna fram till 2022. Fud-programmen är en viktig del av samhällets granskning av SKB:s arbete och ger i retur SKB en kontinuerlig återkoppling vart tredje år på det beskrivna arbetet.
I det senaste Fud-programmet lades kraft på att skapa ett mer välmotiverat och bättre strukturerat program, samt att det gavs mer utrymme åt avveckling av kärntekniska anläggningar.
– Det är glädjande att regeringen har godkänt vårt forskningsprogram eftersom det lägger grunden för SKB:s fortsatta utvecklingsarbete, säger SKB:s vd Eva Halldén.
I regeringens beslut ställs också villkor för den fortsatta forsknings- och utvecklingsverksamheten.
I det senaste beslutet skriver regeringen bland annat att kommande redovisning ska omfatta forskning och utveckling avseende avveckling, nedmontering och rivning samt hantering och slutförvaring av kärnkraftens restprodukter. I nästa redovisning ska också reaktorinnehavarna och Svensk Kärnbränslehantering AB beakta hur Fud-programmet bättre kan bidra till öppenhet och insyn i hur arbetet med forskning, utveckling och demonstration av metoder för hantering och slutförvaring av kärnavfall bedrivs. Dessutom ska kommande Fud-program innehålla en beskrivning av hur kompetensutvecklingen och kompetensförsörjningen ska säkras i ett tidsperspektiv på 50–100 år.
Nästa Fud-program kommer att lämnas in för granskning år 2019.
Nyheter
Stor internationell konferens på Äspölaboratoriet i Oskarshamn
Publicerad: 13 september 2023
IAEA:s generaldirektör besökte SKB
Publicerad: 30 augusti 2023
Stefan Engdahl ny vd för SKB
Publicerad: 14 augusti 2023
SKB tecknar samverkansavtal med Skanska för utbyggnad av SFR
Publicerad: 24 juli 2023
Miljödom för utbyggnad av Forsmarks hamn
Publicerad: 13 juli 2023