Stefan Engdahl ny vd för SKB
Stefan Engdahl har utsetts till ny vd för SKB. Han kommer närmast från Trafikverket där han idag är planeringsdirektör med ansvar för planering av statlig infrastruktur för vägar, järnvägar samt långsiktigt även för sjö- och luftfart. Han har varit verksam i ledande positioner inom Vägverket/Trafikverket sedan slutet på 1990-talet.
– SKB har ett viktigt uppdrag i att omhänderta kärnavfall och står inför att bygga ett slutförsvarssystem i både Forsmark och Oskarshamn. Jag ser fram emot att kunna bidra till det svenska kärnavfallsprogrammet och därmed fossilfri elproduktion i Sverige, säger Stefan Engdahl.
SKB:s huvudägare är Vattenfall AB, och elproduktionschef Torbjörn Wahlborg (tillika SKB:s styrelseordförande) har lett rekryteringen av vd:
– Stefan Engdahl har en gedigen erfarenhet av att leda stora program och infrastrukturprojekt i en verksamhet som påverkas av politiska beslut. Han har också stor vana av affärsmässiga förhandlingar och dialoger.
– Den här erfarenheten i kombination med ett resultatorienterat ledarskap är viktigt i den intensiva fas SKB befinner sig i, säger Torbjörn Wahlborg.
Stefan Engdahl kommer att tillträda den 1 oktober 2023.
Nyheter
Stor internationell konferens på Äspölaboratoriet i Oskarshamn
Publicerad: 13 september 2023
IAEA:s generaldirektör besökte SKB
Publicerad: 30 augusti 2023
SKB tecknar samverkansavtal med Skanska för utbyggnad av SFR
Publicerad: 24 juli 2023
Miljödom för utbyggnad av Forsmarks hamn
Publicerad: 13 juli 2023
SKB kommenterar förslag till ny kärnavfallsavgift
Publicerad: 4 juli 2023