Denna text är äldre än 3 år och kan innehålla inaktuell information.

Göteborgs universitet utbildar i SKB:s tunnlar på Äspö

Under en vecka befinner sig studenter från geovetenskapliga institutionen på Göteborgs universitet vid Äspölaboratoriet för att få lära sig hur det är att jobba i en tunnel.

Studenter från Göteborgs universitet tränar på att kartlägga berg. Foto: SKB.

Deras lärare, Mark Peternell, som själv är strukturgeolog, tycker att studenterna inte bara behöver teoretiska kunskaper, de behöver också få omsätta dem i praktiken och därför kontaktade han Äspölaboratoriet för att höra om det var möjligt att använda sig av SKB:s tunnlar.

– Det här är en arbetsplats som är välorganiserad och har ett högt säkerhetstänk, det är därför en utmärkt plats för studenter att träna på att kartera (kartlägga) berg.

Under veckan är det tänkt att studenterna ska bli mer insatta i sitt framtida yrke samtidigt som de får en djupare förståelse för komplexa bergstrukturer.

– Det är roligt att tunneln används till det som den är tänkt att användas till, säger Robert Wallmark, som är SKB:s ansvarige för samordningen på Äspölaboratoriet. Jag tycker att man märker på personalen på plats, att vi mår bra av att det blir lite mer liv och rörelse än vanligt. Så förutom att det är positivt att anläggningen används, så är det även kopplat mot arbetsmiljö.

Nyheter

Stor internationell konferens på Äspölaboratoriet i Oskarshamn
SKB och Äspölaboratoriet är under vecka 37 värd för en stor internationell konferens organiserad av Internationella atomenergiorganet IAEA:s Waste Technology Section - Division of Nuclear Fuel Cycle and Waste Technology. Konferensen handlar om att utbyta erfarenheter kring vad som behöver göras och …

Publicerad: 13 september 2023

IAEA:s generaldirektör besökte SKB
Den här veckan besökte det internationella atomenergiorganet IAEA:s generaldirektör Rafael Grossi Sverige. Under sitt Sverigebesök har generaldirektören träffat SKB vid två tillfällen.

Publicerad: 30 augusti 2023

Stefan Engdahl ny vd för SKB
Stefan Engdahl har utsetts till ny vd för SKB. Han kommer närmast från Trafikverket där han idag är planeringsdirektör med ansvar för planering av statlig infrastruktur för vägar, järnvägar samt långsiktigt även för sjö- och luftfart.

Publicerad: 14 augusti 2023

SKB tecknar samverkansavtal med Skanska för utbyggnad av SFR
SKB har tecknat samverkansavtal med Skanska gällande utbyggnad av det befintliga slutförvaret för kortlivat radioaktivt avfall (SFR) i Forsmark. Projektet innefattar att projektera och bygga sex nya bergssalar med en längd av 240–275 meter i urberget i Forsmark.

Publicerad: 24 juli 2023

Miljödom för utbyggnad av Forsmarks hamn
SKB har idag fått miljötillstånd för att bygga ut och bedriva verksamhet i Forsmarks hamn. Domen meddelades av Mark- och miljödomstolen och reglerar bland annat buller, transporter samt annan påverkan på omgivningen.

Publicerad: 13 juli 2023

Publicerad: 14 februari 2020