Denna text är äldre än 11 år och kan innehålla inaktuell information.
En kväll om teknik
”Coolt!” och ”Man blir som barn på nytt!” Det var två av kommentarerna som fälldes under tisdagen då ett 20-tal personer kom på SKB:s kväll om teknik.
I veckan som gick arrangerade SKB en kväll om teknik på Xperiment, Oskarshamns vetenskapscentrum. Ett 20-tal personer kom för att lära mer om teknik av olika slag.
Kvällen inleddes med att Ann Barnekow, verksamhetskoordinator på mellanlagret Clab, berättade om sin resa från bondgården där hon växte upp, till i dag då hon arbetar på en kärnteknisk anläggning. Xperiments Bernth Norén berättade om vad teknik är:
– Teknik är allt som människan gjort för att underlätta och utveckla. Naturvetenskap är allt annat. Det är en benämning som sammanfattar vetenskaper som studerar naturen och vad de innehåller, som biologi, fysik och kemi.
Därefter delades deltagarna in i tre grupper som cirkulerade mellan stationerna:
• programmera en slutförvarsrobot
• bygga en båt som så snabbt och rakt som möjligt tar sig tre meter i vatten
• rundvandring på Xperiment och tid för att prova på.
Linda Algesson testar sin båt. Går den framåt? Räcker luften i ballongen i tre meter?
Alla gjorde vad de kunde för att programmera SKB:s slutförvarsrobotar på bästa sätt. Som tur var fanns skolinformatören Kajsa Engholm på plats och kunde hjälpa till när det blev tveksamheter kring till exempel motorstyrka eller hastighet.
Kreativiteten visste inga gränser när det gällde att bygga båt. Några lade mer vikt på utseende än på funktionalitet. Alla hade dock de bästa intentioner, trots att det inte var alla båtar som tog sig i mål.
Mest uppskattat var nog ändå rundvandringen då besökarna hade både tid och möjlighet att prova på de olika experiment och knepiga uppgifter som finns i lokalerna i Kulturhuset. För någon blev det en riktigt hårresande kväll då personen i fråga fick vara försökskanin när Bernth Norén skulle visa hur statisk elektricitet bildas.
Publicerad: 16 april 2014
Nyheter
-
SKB sluter nytt avtal med sydkoreansk slutförvarsorganisation
Svensk Kärnbränslehantering AB, SKB, har genom sitt dotterbolag, SKB International skrivit ett nytt avtal med sin motsvarighet i Sydkorea, Korea Radioactive Waste Agency, KORAD. Avtalet, som är ett så kallat informationsutbytesavtal, stärker relationen och samarbetet mellan de två organisationerna. …Publicerad: 18 november 2025
-
Ny transportbehållare levererad till SKB
Den första av totalt fem nya transportbehållare av modellen Hi-Star 80 (HS80) har nu anlänt till Clab efter sin resa över Atlanten från tillverkningslandet USA. Innan transportbehållaren kan bli en del av SKB:s transportsystem återstår en period av anpassningar, tester och utbildningar. Redan 2008 i…Publicerad: 13 november 2025
-
Frida gör LIA med sikte på automatisering
Frida Moreau arbetar till vardags som teamleader på monteringen på Scania i Oskarshamn. Samtidigt studerar hon till produktionstekniker via Nova – och under tio veckor i höst gör hon både sin praktik, även kallad LIA*, och sitt examensarbete på Kapsellaboratoriet. – I utbildningen ingår flera studie…Publicerad: 27 oktober 2025
-
SKB bjuder in till samråd
Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) bjuder in till kompletterande samråd enligt 6 kap. miljöbalken angående ansökan om tillstånd till upplag av jord och berg samt grundvattenbortledning inom fastigheten Östhammar Ön 1:1, Östhammars kommun.Publicerad: 3 oktober 2025
-
Ny kostnadsberäkning inlämnad
Svensk Kärnbränslehantering AB, SKB, har lämnat in en ny kostnadsberäkning som redovisar de återstående kostnaderna för kärnkraftverkens kärnavfallsprogram. Ägarna av de svenska kärnkraftverken tar ansvar för samtliga kostnader för hela kärnavfallsprogrammet, vilket omfattar avveckling och nedmonter…Publicerad: 30 september 2025
Publicerad: 16 april 2014