Två jubileum att fira
I år är det något av ett jubileumsår för oss på SKB, två av våra anläggningar firar 30 respektive 20 år sedan de invigdes. Slutförvaret för kortlivat radioaktivt avfall i Forsmark, SFR, driftssattes 1988 och i november 1998 invigdes SKB:s Kapsellaboratoriet i Oskarshamn. Båda dessa anläggningar är viktiga för hur vi tar hand om Sveriges radioaktiva avfall.
SKB har bedrivit verksamhet under lång tid, så vill vi åter igen påminna om vårt viktiga uppdrag, vår metod och hur vi funnit platsen för att bygga slutförvaret för det använda kärnbränslet. Läs gärna mer i våra artiklar i detta nummer av SKB Aktuellt.
Just nu granskas SKB:s slutförvarsansökan av Miljö- och energidepartement, och SKB kommer lämna ytterligare underlag under våren. Helene Åhsberg berättar mer i intervjun nedan.
Lokalt i Östhammar och Oskarshamn fortsätter vårt informationsarbete, vi anordnar temakvällar, vi tar emot besöksgrupper på våra anläggningar och medverkar på olika evenemang. Följ oss gärna på Twitter, Instagram eller på LinkedIn.
Anna Porelius
Kommunikationschef